חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - גם דירה בשכירות כדאי לבטח


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> גם דירה בשכירות כדאי לבטח
 


שוכר נכס ? כדאי שתבטח את המבנה גם אם הוא לא שלך !

  רבים משוכרי הנכסים אינם נוהגים לבטח את הנכס ששכרו מתוך מחשבה אולי שנזק במושכר אינו "בעיה שלהם" הואיל והם אינם בעלי הנכס ו"שבעל הבית ישבור את הראש".. .. ..

זו טעות שכיחה ולצערי, אני רואה שוכרים רבים הנופלים בה ובעת נזקי אש מוצאים עצמם חשופים לנזקי ממון ולתביעות.

נכס מושכר אפשר, כדאי וצריך לבטח, לפחות כנגד אש.

בעת נזק חושפים עצמם השוכרים לנזקי ממון כבדים הן מצד בעל הנכס, העשוי לתבוע אותם בגין נזקים שיגרמו למבנה בשל רשלנות השוכר, הן מעצמם כשהם ועסקם נותרים ללא קורת גג והן מצד צדדים שלישיים העלולים להיפגע מהאש.

אינטרס שיקום המבנה הוא לא רק של המשכיר אלא ובעיקר של השוכר העושה בנכס שימוש למגוריו או לעסקיו כשביטוח שיערוך יגן עליו גם בפני תביעות מצדדים שלישיים העשויים או עלולים להיפגע בעת אירוע אש.

המשכיר ימשיך לזכות בדמי השכירות וכל עלות שיקום המבנה ותיקונו לאחר שריפה, תחול בד"כ על הדייר – המשכיר, העושה שימוש בנכס למטרות עסקו או למגוריו.

גם אם בעל הנכס ביטח את המבנה, אני ממליץ בכל פה לשוכר, לערוך ביטוח לנכס ששכר על שמו, ממגוון רחב של שיקולים, אפילו אם המבנה יבוטח "פעמיים".כדאי שלשוכר תהיה פוליסת ביטוח למבנה על שמו, יחד עם ביטוח התכולה.

קושי אדיר בשיקום עצמי של המבנה ו/או התנהלות מול שני מבטחים, התחשבנות מול שני שמאים,  הם רק חלק מהבעיות והצרות העלולות לצוץ בעת אירוע נזק וכל הליך השיקום והחזרה לשגרה מתעכב.

השוכרים  גם חושפים עצמם לתביעות ממון כבדות מצדדים שלישיים העשויים או עלולים להיפגע בעת אירוע אש וזהו המקום לציין כי כהשלמה לביטוח יש לכלול גם ביטוח כלפי צד שלישי.

אלו הם רק מקצת הסיבות מדוע כדאי ומומלץ לשוכר נכס לבטח את המבנה ששכר שכן החיסכון הכספי מינורי אל מול המטרד הטרחה וההפסד הכספי העצום שעשוי או עלול להיגרם לשוכר בעת נזק.

שוכר נכס: אל תוותר על עריכת ביטוח על שמך !

זהו סיפור המעשה על בעלת נכס, שהשכירה דירה שנשרפה, והאש פגעה בדירות שכנות ואלו הגישו תביעה כנגדה בבית המשפט לתביעות קטנות, וזכו.

כעת ערערה בעלת הנכס, וזכתה בערר.

     ציטוט מערר על פסק הדין של בית משפט לתביעות קטנות:( ראובן יניב נ.חנה להב-בית משפט מחוזי ברע 001837/07 בפני כבוד השופטת ס.נשיאה ש' וסרקרוג)

3.         בית המשפט קבע, בהסתמך על סעיף 39 לפקודת הנזיקין, כי מסירת הדירה לשוכר, לכשעצמה אינה משחררת את הבעלים מחובת הזהירות המוטלת עליו, כלפי צד ג', ועלול הוא להתחייב בתשלום דמי נזק, כאשר מוכח בנסיבות קונקרטיות, כי הופרה חובת הזהירות וכי נגרם נזק. לעניין זה מסתמך בית המשפט על ע"א 145/80 (שלמה ועקנין נ'  המועצה המקומית בית שמש, פ"ד לז(1) 113).
 
עוד קבע בית המשפט, שנטל הראיה בתביעה לפי סעיף 39 לפקודת הנזיקין, מועבר אל הנתבע, לאור חזקת החבות הנוצרת מכוח הוראת החוק האמורה, וכי עליו להוכיח כי הוא פטור מהחובה האמורה, בשל העדר התרשלות.
 
במקרה דנן, ולמרות שהמערערת טענה כי הדליקה פרצה לא בשל ליקויי במצב הנכס עצמו או במערכות הפועלות בו, כגון: חשמל או גז, הרי שלא היה בראיות אלה כדי לעמוד בנטל ולהוכיח העדר התרשלות, עד כדי מתן פטור לאחריות.
מן הטעם האמור, חייב בית המשפט את המערערת לפצות את המשיבה במלוא נזקיה כפי שהוכחו.
 
הטענות בערעור:
3.         בערעור חזרה המערערת והדגישה כי לא הוכח כלל כי התרשלה באופן החזקת המושכר, כי בחוזה שערכה עם השוכר, עמדה על חובתו לבצע את התיקונים ככל שהיו, וככל שמדובר במערכות פנימיות שעל המשכיר לדאוג לתיקונם, בוצעו אלה באופן מלא על ידה. כמו כן טענה לקיומו של ביטוח שעשתה המשיבה על דירתה, ועל האפשרות כי מלוא הפיצוי ניתן לה במסגרת הפוליסה האמורה.
 
4.         המשיבה בתגובתה הבהירה כי לא היה כל ביטוח לדירתה. בנושא זה, אף הוגש תצהיר מטעמה.
לעניין רשלנותה של המערערת טענה כי עצם העובדה שהמערערת השכירה דירתה לנרקומן, וכי עשתה כן למרות ידיעתה זאת, כאשר הבטיחה שאת דמי השכירות תשלם גרושתו של השוכר, הרי שקיימת הייתה סבירות גבוה כי השוכר יגרום נזק לבית ולבית המשיבה. בנסיבות אלה, הפקירה למעשי את ביטחון השנים למחדלי השוכר, וכשם שעל המערערת לפנות לשוכר לקבוע תיקוני דירתה, כך עליה לעשות לגבי הנזקים שנגרמו לבית המשיבה.
 
דיון ומסקנות:
5.         דינו של הערעור להתקבל. עצם העובדה שאדם משכיר דירתו, למי שנחשב בעיני החברה כאדם חריג או לא נורמטיבי בקנה מידה "מקובל", אינו יוצר בהכרח חזקת התרשלות. 
 
            במקרה דנן השכירה המערערת את דירתה לשוכר בשם דמרי רחמים. לטענתה, נערך חוזה השכירות באמצעות גרושתו, כאשר לה היה כול ידע על היותו נרקומן. מבחינת תחזוקת הדירה, הוכיחה המערערת כי מערכת החשמל, האינסטלציה והגז היו תקינים. מה עוד שאת מערכת הגז ניתקה בשל אי תשלום. גם לפי דו"ח מכבי האש, מערכת הגז הייתה מנותקת.
מן המסמכים הנוספים שצורפו עולה עוד, כי מהודעה שנמסרה על ידי מר יצחק להב, בעלה של המשיבה במשטרה, אין הוא חושד באיש, כי יש ביטוח לדירה, וכי השוכר בדירת המערערת הוא נרקומן, וכי השריפה לדעתו החלה ברשלנות שלו. התפשטה גם לדירתם וזרם החשמל נותק.
 
מדו"ח שירותי הכבאות עולה, כי לא ניתן לקבוע את מיקוד הדליקה וזאת עקב העוצמה הגדולה של הבעירה. כי מר דמרי השוכר שפונה על ידי מד"א נמצא שיכור תחת השפעת אלכוהול. עוד נרשם שם כי לפי דברי גרושתו, כמה שעות קודם לאירוע התפתחה תגרה בין דמרי לקבוצת צעירים אשר חבטו בו בכול חלקי גופו בעזרת מוט ברזל וכי בנם המשותף מצא את השוכר במיטתו, "שפוך כולו חבוש מהמכות שקיבל וכי הוא לא מדבר לעניין".
 
להורדת פסק הדין לחץ כאן

 

 
 
 

 

 

עיצות למשכיר ולשוכר

שלא תגיעו לשיבוב
 

מה חשוב למה לשים לב ולמה לדאוג? לזה ששם השוכר יופיע בפוליסת ביטוח המשכיר ו/או שבפוליסה יופיע סעיף ויתור שיבוב כלפי השוכר ושבהסכם השכירות יהיה סעיף ויתור שיבוב

 ויתור שיבוב:

הסעיף שנכנס בפרק ״ביטוח״  בו המשכיר מתחייב לבטח את הנכס בביטוח רכוש וצד שלישי:  "...כמו כן, מוותר המשכיר על כל זכות שיבוב או חזרה כלפי השוכר, והביטוח שייעשה על - ידו יכלול  ויתור על זכות שיבוב זו" 
תא 33968-05-10 הפניקס חברה לביטוח בע"מ נ' נדן פלדמן
 

 


 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים