חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - חוקרים ופוליגרף


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> מומחים ויועצים >> חוקרים ופוליגרף
 

 

 

 

 

 

בעת קרות מקרה ביטוח מבררת חברת הביטוח את מהימנות האירוע בעזרת חוקרים.

מטרת חקירות הביטוח הנן אימות או סתירת גירסת המבוטח לנסיבות המקרה ולמרכיבי תביעתו.

במקרים רבים, גרסת נסיבות המקרה, די בה כדי להכריע את סוגיית תיק התביעה.

חקירת ביטוח יכול שתכלול מפגש וחקירה ישירה של המעורבים במקרה, ויכול שתכלול חקירת "מעגל קרוב" קרי שכנים ובני משפחה ויכול שתרחיק לכת עד "מעגל רחוק" חברים עמיתים ומקומות עבודה והכל לצורך ביצוע חקירת נסיבות מקיפה תוך התייחסות וחקירת מהימנות ואמינות מרכיבי התביעה והנזק.

איסוף מסמכים עדויות ותצהירים הם רק חלק מעבודתו של חוקר הביטוח ותפקידם לבסס את ממצאיו ולהציג ראיות והוכחות למסקנותיו, אשר אלמלא כן, חוות דעתו תהיה עקרה מתוכן.

חוקר הביטוח מתשאל אודות האירוע ובסופו של עניין הוא מגיש דו"ח חקירה מסכם לחברת הביטוח, עם ממצאים  מסקנות והמלצות המתייחסות לתביעה.

חברת הביטוח מאמצת בדרך כלל את המלצות החוקר להם השפעה דרמטית על עתיד תיק התביעה.

לעיתים, כשתיק חקירה מגיע למבוי סתום, מציע החוקר למבוטח, על דעת חברת הביטוח, ללכת לבדיקת פוליגרף.

יש מצבים בהם די לחוקר בתשובת המבוטח, בהסכמה או בשלילה, על מנת לתת לו "תחושה" או כיוון" על הלך הרוח של המבוטח.

חברי הטוב, עו"ד חיים קליר, התייחס רבות לסוגיית הפוליגרף והמלצתו הגורפת היא להמנע מבדיקה זו וטעמיו ושיקוליו מוסברים על ידו היטב באתרו.

הנה ציטוט מתוך דברים שכתב באתרו עו"ד חיים קליר בעניין חקירת מבוטח, וזאת בעקבות פסק דין שניתן ביום 22.2.2007 בעניין סימבול נ.הפניקס א 002289/05 , בית משפט השלום פ"ת בידי כב' השופט סגן הנשיא אהרון ד.גלדיס :

"  .. .. .. .. באחד מסופי השבוע יצא יעקב סימבול עם בני משפחתו לחופשה.

בשובם גילו הסימבולים כי דירתם נפרצה. הכספת על תכולתה נעקרה ונגנבה.

הבית שלי נפרץ, אבל לפחות יש לי על מי לסמוך. פוליסת "הבית שלי", ניחם סימבול את עצמו, פוליסת הביטוח שרכשתי בחברת הביטוח הפניקס, שרירה וקיימת. 
מה שסימבול לא ידע הוא, שתחושתו הקשה למראה הבית הפרוץ היא כאין וכאפס לעומת מסכת ההאשמות, התסכולים והייסורים שהוא הולך לעבור במגעיו עם הפניקס.
הפניקס מינתה מייד חוקר: בני זיסקוביץ ממשרד דורון יער חקירות.
המחזאי הרוסי אנטון צ'כוב, נהג להמליץ בפני צופיו לסרוק כבר בתחילת ההצגה את קירות הבמה. אם יש אקדח תלוי על קיר במערכה הראשונה, עד המערכה האחרונה, הבטיח צ'כוב, מישהו כבר יעשה בו שימוש.
כך, למרבה הצער, גם כשממנים חוקר. הממנה רוצה להצדיק את השכר שהוא מאשר. החוקר מבקש להצדיק את השכר שהוא מקבל. בסופו של דבר משפדים את הנחקר.
על סמך חקירותיו של החוקר זיסקוביץ, הסיקה הפניקס, כי סימבול הוא לא פחות מאשר רמאי. אבל לא סתם רמאי.
סימבול, כך קבעה הפניקס נחרצות, הוא מלווה בריבית בשוק האפור. כבטחון להלוואות שהוא מספק, הוא מקבל תכשיטים. את אלה הוא אחסן בכספת ביתו. הכספת שנפרצה.
סימבול לא גילה לי עובדה זו כאשר ביטח את ביתו בפוליסת "הבית שלי". לו ידעתי זאת, קוננה הפניקס בפני השופט אהרן גולדס, מבית משפט השלום בפתח תקווה, לא הייתי מבטחת אותו. הוא פשוט הוציא ממני את הביטוח במרמה.
מעבר לכך, המשיכה הפניקס, סימבול לא אפשר לחוקר להיפגש עם אשתו. "הדבר מעלה תמיהות באשר לאמינותו".
הסבריו של סימבול כי בכספת הוחזקו תכשיטים שחלקם נרכש, במשך השנים,  על ידו עבור רעייתו ואילו מרבית התכשיטים ניתנו לו על ידי סבתו כשנה ומחצה לפני פטירתה, לא הועילו. הפניקס בשלה, התכשיטים שימשו בטוחות להלוואות בשוק האפור. סימבול רמאי.
השופט גולדס שמע את העדים, כולל את החוקר זיסקוביץ ואת אשתו של סימבול והגיע למסקנה כי הפניקס העלילה על סימבול עלילת שווא "על דרך הסתם"."
להורדת פסק הדין סימבול נ.הפניקס א 002289/05 לחץ כאן

חוקרי הדלקות הם בעלי מקצוע נוספים בשרותם נעזרת חברת הביטוח, בקרות נזקי האש.

מציאת סיבת גורם הדלקה מהותי עבור חברת הביטוח והוא עשוי לשפוך אור על הרקע לאירוע ונסיבותיו.

אם מדובר באירוע הצתה, עולה השאלה האם מדובר בהצתה עצמית, מה שימנע וישלול מהמבוטח תגמולי ביטוח.

 לסיבת הדלקה משמעות לא רק בהקשר הישיר של הכיסוי הביטוחי, ולנזק הישיר, אלא גם בהיבט העקיף כמו לכיסוי צדדים שלישיים שנפגעו באירוע האש, מהאש. שאלת חבותו של מבוטח כלפי צד שלישי מוכרעת על פי מידת ושאלת רשלנותו באירוע, אם בכלל.

למציאת גורם הנזק משמעות כספית משמעותית נוספת  והיא זו המאפשרת או שוללת מחברת הביטוח את אפשרות שיבוב הנזק מהמזיק ובכך יכולה חברת הביטוח להיפרע מהמזיק במידת הנזק ששילמה למבוטח,  מה שמקטין את נזקה שלה.

בסיפא אציין כי חקירת דלקות מתבצעת על ידי רשויות הכיבוי המגיעים לכל זירת אירוע.  חרף זאת, חברת הביטוח עושה שימוש גם בחוקרי דלקות מטעמה ואין היא נסמכת על פי רוב על חקירת חוקרי מכבי האש בלבד.

 

   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים