חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - מכרזי הדיור להשכרה מעלים הילוך | 14.10.2012


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> מכרזי הדיור להשכרה מעלים הילוך | 14.10.2012
 
 
מכרזי הדיור להשכרה מעלים הילוך
 
התעניינות במכרז הראשון המיועד כולו להשכרה ארוכת טווח של 238 יחידות דיור ברעננה
 
דירה ממוצעת תושכר בכ-3,500 שקל בלבד. בכל המכרזים לדיור להשכרה ניתנת עדיפות ליוצאי צבא
 
מהפכת הדיור להשכרה מעלה הילוך. לראשונה בתולדות המדינה, הוכרזו לאחרונה כ-916 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח במחיר מפוקח באזורי הביקוש ובסוף נובמבר ינעלו המכרזים למרביתן.
 
היום (ראשון) התקיים במשרד הבינוי והשיכון מפגש ואחריו סיור קבלנים לאחד הפרויקטים הגדולים והמסקרנים מבין המכרזים להשכרה ארוכת טווח – 238 יחידות דיור שכולן מיועדות להשכרה ארוכת טווח ברעננה, בהשתתפות נציגי גופים מוסדיים ויזמים רבים. במפגש השתתפו נציגי משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר, עיריית רעננה, ונציגי חברות יזמיות וגופים מוסדיים. המשתתפים קיבלו סקירה על המתחם ועל תנאי המכרז ושאלו שאלות בעניינו. לפי תנאי המכרז ברעננה דירה ממוצעת בפרויקט בשטח של 84 מ"ר תושכר במחיר קבוע מראש במכרז של 3,528 שקל לחודש בלבד (כולל מע"מ).
 
לאחר קבלת ההחלטה במועצת מקרקעי ישראל, אותה הוביל ויזם שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, נסללה לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל האפשרות למכרזים ייעודיים להשכרה ארוכת טווח בלבד. לפי ההחלטה מוותר מינהל מקרקעי ישראל על הכנסות מהקרקע, על מנת לקדם יצירתו של מוצר חדש על מדף הנדל"ן הישראלי – דיור להשכרה במחיר מפוקח לטווח ארוך עם רמת ודאות גבוהה לשוכר.
 
במסגרת זו תינתן לראשונה עדיפות ליוצאי צבא ולמשרתים בשירות מילואים בכל מכרזי הדיור להשכרה ארוכת טווח.
 
שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר: "אני שמח לראות כי יזמים ומוסדיים מהשורה הראשונה מגלים התעניינות במכרזים לדיור להשכרה. מדובר במוצר חדש, אבל היזמים והמוסדיים שיקפצו ראשונים למים יוכלו לקבל קרקעות באזורי הביקוש החמים ביותר במחירים זולים ביותר עם הטבות מס מרחיקות לכת. עד היום לא היה שוק לשכירות, כי ההטבות לא ליזמים לא היו מספיק אטרקטיביות. קרקעות המדינה נועדו גם לשרת את האזרחים ולא רק את הרווחים. זו תוצאה של מאבק ממושך שהובלתי לדיור מוזל יוצא לדרך עם עדיפות מובהקת ליוצאי צבא שתורמים למדינה. המהפכה בדיור להשכרה היא שלראשונה יהיה פיקוח על המחירים עם הנחה של לפחות 20% ממחירי השוק. לא ניתן לפנות את השוכר ולא ניתן להעלות מחירים מעבר לקבוע במכרז. התכניות אינן מוגבלות בכמות, הן תלויות בתכנון ושיתוף הפעולה עם ראשי הרשויות. נמשיך בשיטה זו שמעניקה הנחות והטבות לזוגות צעירים".
 
על השכונה
שכונת "נאות עוזי" (תכנית רע/2014) ממוקמת בפינה הצפון-מערבית של רעננה בצמוד לשכונת לב הפארק, ליד מגרשי טניס וכדורגל, בריכה, מתנ"ס ושטחים ירוקים. בשכונה כולה יהיו 434 יח"ד עם גובה בנייה מרבי של 6 קומות. כל הדירות בפרויקט להשכרה לא יעלו על שטח של 100 מ"ר (שטח עיקרי פלוס ממ"ד).
כל הבניינים יצטרכו לעמוד בתקן של בנייה ירוקה של מכון התקנים.
 
רקע כללי:
המשמעות של מכרזי דיור להשכרה ארוכת טווח היא שהיזמים אינם יכולים להעלות את דמי השכירות במשך 10 שנים, מלבד הצמדה לממד+1% לשנה. כמו כן, לא ניתן להוציא את השוכר כל עוד הוא משלם את דמי השכירות - מה שמעניק ודאות לשני הצדדים לטווח ארוך. הפרויקטים להשכרה מציבים מוצר נוסף על המדף שמאפשר גמישות למשפחות וזוגות צעירים שאינם רוצים לרכוש דירה ולהתחייב למשכנתאות גבוהות בתחילת דרכם. מדובר בשכירות עם ודאות וללא הפתעות לטווח ארוך במחיר מופחת ומפוקח של דירות להשכרה במרכז הארץ.
 
ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי מדובר במכרזים הייעודים הראשונים מאז ומעולם לטובת השכרה ארוכת טווח בכדי שהמוצר היחידי שיהיה על המדף יהיו דירות למכירה. ישנן לא מעט משפחות שלא רוצות או לא יכולות להעמיס על עצמן את עול המשכנתא למשך שנים ארוכות כבר בתחילת הדרך. קרקעות במרכז הארץ עם שכר דירה מפוקח ומוזל הוא הפתרון המשלים למשפחות אלה. ההנחות בקרקע והפטור ממס לגופים המוסדיים מביאים לתשואות אטרקטיביות ליזמים.
 
המכרזים התפרסמו באזורי הביקוש והם כוללים בסך הכל 916 יח"ד:
164 יח"ד במתחם קייזר במודיעין, 130 יחידות דיור בחומת שמואל בירושלים, 318 יח"ד בשכונת רמות ב' בבאר שבע ו- 24 יחידות דיור בשכונת הזמר העברי בכפר סבא (במתחם כ"ס/60) – מתחמים אלו יהיו במסגרת מסלול א' בו תימכר הקרקע ב-30% בלבד מערכה, ובו יתחרו המציעים על מחיר השכירות הנמוך ביותר לזכאי משרד הבינוי והשיכון. זאת, כאשר 40% מהדירות ימכרו בשוק החופשי ושאר היחידות יעמדו להשכרה לטווח ארוך – 40% בדמי שכירות מפוקחים לפי שכר הדירה הנמוך ביותר שיוצע במכרז ו-20% בהשכרה לטווח ארוך במחיר השוק.
בשכונת נאות עוזי ברעננה יצאו למכרז 238 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח לצד 42 יחידות דיור במתחם הכלניות בראשון לציון (טרם פורסם) במסלול ב'. כל הדירות במתחם יהיו להשכרה ארוכת טווח. במסגרת מסלול זה יתחרו המציעים על מחיר הקרקע מבלי שיקבע מחיר מינימום במכרז וכל הדירות יעמדו להשכרה. הזוכה ישכיר 25% מהדירות בפרויקט לזכאי משרד הבינוי והשיכון בדמי שכירות "מפוקחים" כפי שיקבעו על ידי רשות מקרקעי ישראל מראש או במכרז – כ-20% פחות ממחיר השוק, כפי שיקבע בשומה מראש. 75% מהדירות יושכרו בשכירות חופשית וללא פיקוח.

 
 
 
הצטרף לרשימת התפוצה שלנו והיה מנוי על "סקירה שבועית" וקבל חינם את כל המידע והעדכונים ישירות לתיבת המייל שלך
אימייל
שם
 כרישי הנדל"ן מפקפקים במכרז הראשון להשכרה: לא כדאי


מסתמן: חברת הביטוח הראל תתמודד במכרז לבניית דיור להשכרה ברעננה 
  
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים