חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - קבינט הדיור אישר תכנית ממשלתית מקיפה בתחום הדיור || 3.6.2013


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> קבינט הדיור אישר תכנית ממשלתית מקיפה בתחום הדיור || 3.6.2013
 
תכנית בתחום הדיור
 
קבינט הדיור אישר תכנית ממשלתית מקיפה בתחום הדיור
 
קבינט הדיור בראשותו של שר האוצר, יאיר לפיד, אישר תכנית ממשלתית מקיפה בתחום הדיור. התכנית המשותפת למשרדי האוצר, הפנים, בינוי ושיכון ומשרד ראש הממשלה תתרום להגדלת היצע הדירות, פיתוח שוק הדירות להשכרה, הסרת חסמי פיתוח ותשתיות והתחדשות עירונית.
 
במסגרת התכנית אישר הקבינט את קידום תכנית מתאר ארצית להקמת שכונות מגורים בשטח מחנות צה"ל באזורי הביקוש, תכנית לניצול יעיל של קרקע, הטבות מס ליזמים, הסמכת הרשויות המקומיות לעדכן תכניות כך שיותר פרויקטים להשכרה יהיו זמינים לשיווק. בנוסף, כוללת התכנית שיווק של כ- 6000 יחידות דיור להשכרת ארוכת טווח בשנים 2013-2014. בנוסף ולבקשתו של שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, הקבינט ידון ויצביע בשבוע הבא על פרק הפריפריה, צירוף הנגב והגליל לאזורי הביקוש.
 
בתחום ההתחדשות העירונית אישר הקבינט תיקונים שיגדילו את הכדאיות הכלכלית של תכניות פינוי-בינוי תוך מתן כלים טובים יותר להגדלת זכויות הבנייה בפרויקט והתמודדות עם דיירים סרבנים. כמו כן, אושרה הקמת קרן למימון פרויקטים מכוח תמ"א 38 במטרה להקל על מימון הפרויקטים.
 
פרק ההתחדשות העירונית נועד לנצל באופן יעיל יותר שטחים בנויים ותשתיות תוך שמירה על השטחים הפתוחים ושיקומן של שכונות טעונות טיפוח. המלצות הפרק מתבססות על עבודת ועדה לקידום מדיניות לאומית לחידוש ופיתוח המרחב העירוני, בהובלת קברניטי משרד רה"מ, משרדי הממשלה ובשיתוף השלטון המקומי. הועדה ישבה על המדוכה כשנה על מנת להביא המלצות תקפות ומוסכמות למימוש התפיסה לפיה ההתחדשות העירונית תהווה חלק מרכזי בבניה החדשה בישראל.
 
יו"ר קבינט הדיור שר האוצר, יאיר לפיד: "התוכנית הממשלתית שאישר הקבינט היום היא חשובה, אך המפתח האמיתי לפתרון בעיית הדיור בישראל היא התוכנית הלאומית לדיור, שתביא לבנייתן של 150,000 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בעשור הקרוב. אנחנו מובילים שינוי. מצבו של שוק הדיור בישראל חייב להשתנות. כדי לעשות זאת יש לשנות סדרי עולם". במסגרת הפרויקט הלאומי, אשר 20% מיחידות הדיור בו ייוחדו לאוכלוסיות מועדפות ו-5% נוספים לדיור הציבורי, יוקצו גם 1,000 דירות בכל עיר מרכזית לטובת דיור לסטודנטים. לפיד התייחס בדבריו גם לדיור הציבורי בישראל והביע את התנגדותו להפסקת מכירת הדירות הדיור הציבורי לדיירים.
 
שר הפנים, גדעון סער, הודיע כי בכוונתו להוביל תיקוני חקיקה שיתרמו להגדלת המלאי התכנוני של יחידות דיור ובכך להאיץ את קצב הבנייה והורדת מחירי הדיור. בין היתר בהתאם להחלטות שאושרו בקבינט יוביל השר תיקוני חקיקה לעידוד הבנייה להשכרה ארוכת טווח באמצעות מתן סמכויות לוועדות מקומיות להגדלת אחוזי הבנייה ותוספת לשטחי מסחר בקרקעות המדינה במגרשים שישמשו להשכרה ארוכת טווח. עוד יוביל השר תיקוני חקיקה שיעודדו פרויקטים בהתחדשות עירונית. השר סער אמר כי "יש להמשיך לפעול בכיוון הגדלת המלאי התכנוני במסגרת המאמץ הממשלתי להוריד את מחירי הדיור ו'לצנן את שוק הנדל"ן'״. עוד הציג השר סער את היערכות משרד הפנים ליישום הפרויקט הלאומי להעתקת מחנות צה"ל ממרכזי הביקוש לפריפריה ואמר כי "התכנית תתרום לשגשוג ופיתוח הפריפריה בכלל והנגב בפרט, לצד שימוש יעיל יותר בקרקע באזורי הביקוש". השר הודיע על כוונתו להגיש בתוך זמן קצר תיקונים משמעותיים בחוק התכנון והבנייה במטרה להפחית את הריכוזיות ולהאיץ את לוחות הזמנים לאישור תכניות ולמתן היתרי בנייה.
 
שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל: "הדיון היום ממחיש כמה חשובה מערכת התכלול בין כל משרדי הממשלה בתחום הדיור. ההצעות הובאו לעיון משרדנו, חלקם קיבלנו וחלקם לא. עם זאת, המציאות היום מחייבת שינוי דרסטי ולכן היה נכון וראוי להצביע על הנושאים עליהם כבר יש הסכמה. צריך להבין שההצעות האלו נותנות מענה לטווח הבינוני והארוך לכן אנשי משרדי ואני שוקדים על הצעות שיובאו לאישור קבינו הדיור בטווח המיידי, הן במרכז והן בפריפריה".
 
שר האנרגיה והמים, סילבן שלום: "אני מבקש להכניס את הנגב והגליל לאזורי הביקוש. הממשלה פועלת להורדת צה"ל לנגב, משקיעה בתשתיות וביד שניה לא מכניסה את יישובי הפריפריה בנגב והגליל לאזורי הביקוש. זה לא נכון ולא הגיוני ואפעל כדי לתקן זאת".
 
השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ דרש להגדיל את ההשקעות בבניית דירות באזורי פיתוח לצד ההשקעה באזורי המרכז. "הדימוי כאילו יש עודף דירות בערי הפיתוח, אינו נכון. מדובר באזורים בהם מחירי השכירות גבוהים מאוד וגם עלות הדירות מאמירה משנה לשנה. לא אתן להפוך את החלטות קבינט הדיור למלחמה כנגד ההגנה על הסביבה. מי שיבטל את החובה לקיים רגולציה בנושאי איכות הסביבה יכול להחליט אותנו לכללים של מדינות העולם השלישי". פרץ דורש כי נציגי המשרד להגנת הסביבה ישולבו בכל ועדות המשנה כדי שיוכלו לבצע את מלאכת ההגנה על איכות החיים והסביבה.
 
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר עדכן כי לטובת הסרת חסמים לדיור (באמצעות הקמת תשתיות תחבורה)  יוקצו 2 מיליארד שקלים. הדבר יאפשר שיווק של  למעלה מ-30,000 יח"ד באזורי ביקוש
.

 

כחלון: ישראל נמצאת בבועת נדל"ן מטורפת


אושרו רוב סעיפי תוכנית הדיור; יוספו סעיפים לעידוד הבנייה בנגב ובגליל
הצטרף לרשימת התפוצה שלנו והיה מנוי על "סקירה שבועית" וקבל חינם את כל המידע והעדכונים 

אימייל
שם
 
האם תכנית הנדל"ן החדשה תביא להוזלה במחירי הדירות? 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים