חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - ביטוח חבות מוצר-משבר המים-מי השתייה בקריית מוצקין


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      
נראה שהמבטחת של תאגיד המים "פלגי מוצקין",  תצטרך להדוף תביעות "חבות מוצר" רבות שיערמו על שולחנה בעתיד הקרוב וזו רק שאלה של זמן עד שתביעות שכאלו יחלו "לזרום כמים בצינור" אל ועל שולחן התאגיד, או שעו"ד זריז ונמרץ יכין תביעה ייצוגית בשם 40 אלף תושבי העיר. 

פיצוי מינימאלי של 500 ₪ לכל תושב הם נזק של 20 מליון ₪ 

תאגיד המים של קרית מוצקין,"פלגי מוצקין" הוקם ביום 1.7.2009 והוא אמור לטפל בכל נושאי המים והביוב של עיר בת 40 אלף התושבים. 

קרית מוצקין הינה עיר במדינת ישראל הנחשבת ל"מוצלחת" ביותר מבין חברותיה ושכנותיה בגוש הקריות. הנדל"ן בה נחשב לאמיד, יציב וליקר ביותר בגוש הקריות. תודות לפריחת התשתית העירונית והמוניציפאלית מותגה העיר למיקומה הנוכחי ורמת החיים בה נחשבת לגבוהה במיוחד . 

ביום 3.5.2011, דמתה  לרגע המוצלחת בקריות, לעיירה משנות קום המדינה, שעה שמיכלי מים פוזרו ברחבי העיר2 ולתושבים ניתנו שקיות מים סטריליות ששימשו למילוי מים, ואלו עמדו או כרעו כדי למלא את שקיות המים במי שתייה. 

"תמונות אלו, של תושבי העיר המגיעים לנקודות חלוקת המים שצולמו בתקשורת, הם פגיעה קשה בתדמיתה של העיר ואולי גם בשווי נכסיה" אומר אטקין. 

זיהום המים היה חמור כ"כ עד שההוראה בדבר הרתחת המים הוחלפה באיסור שימוש. 

זהו אירוע הגורר נזק כספי בהיקף נרחב. 

אפילו מוכר הפלאפל בעיר לא יכול לשטוף את הירקות במים המזוהמים ובוודאי שלא לערבב את הטחינה במי הברז. 

האם עובדי המסעדות בעיר יכלו ליטול ידיהם במים המזוהמים? 

סבלו של הפרט, הבא לידי ביטוי במטרד, טרחה ואובדן הנאה מדירתו ורכושו, מצטרף לעלות הכספית הכרוכה בניוד מים לשתייה, בין עם על ידי מילוי שקיות המים בנקודות החלוקה, ובין אם ברכישת בקבוקי מים מינראליים. 

לסבלם או להפסדיהם של בעלי העסקים בעיר עשויים להיות השלכות רבות אחרות. 

סביר מאד להניח כי תאגידי המים  טרחו לבטח את רכושם ופעילותם, בכל הקשור עם התשתיות עליהם הם אחראים,  וגם בביטוחי חבויות מתאימים. 

בין ביטוחי החבות החשובים ביותר שתאגיד מים צריך לבטח את עצמו נמנה גם ביטוח "חבות המוצר". 

ביטוח חבות המוצר נועד לבטח את מפיץ המוצר ( יצרן או משווק )  בגין חבות העלולה לחול עליו בהתאם לפקודת הנזיקין. 

המבטחת של תאגיד המים של ק. מוצקין, "פלגי מוצקין" תצטרך להדוף תביעות רבות בגין "חבות מוצר" שיערמו על שולחנה בעתיד הקרוב וזוהי רק שאלה של זמן עד שעו"ד זריז ונמרץ יכין אולי תביעה ייצוגית עבור תושבי העיר.  

כעת נשאלת השאלה מי אחראי לנזק?  

האם מקורות או תאגיד המים?  

חברת מקורות מספקת את המים "עד" שער העיר. 

הפצתו בשטח העיר הינה באחריות התאגיד. 

אם הכשל הוא של מערכת הביוב של העיר, והוא יתברר כגורם הנזק כי אז האחריות לכאורה תישאר בגדר התאגיד וביטוח חבות המוצר של התאגיד, יחול. 

אירוע זה בכלל והתביעות שיבואו אם יבואו בעקבותיו, ישפיעו בוודאי על תמחור הסיכון והחשיפה,  ועל עלויות הביטוח של תאגידי המים האחרים לעתיד. 

אחת הסיבות להקמתם של תאגידי המים הוא ליצור משק סגור להכנסות מגביית מים וביוב כדי שאלו ישמשו לחידוש התשתיות הישנות והקורסות של הערים,  אירוע זה  בהחלט מצדיק את הרפורמה במשק המים. 

"תאגידי המים חייבים לצרף אליהם שמאי רכוש מוסמכים ומומחים לטיפול בתביעות רכוש וחבויות שכן המבטחות יקטינו את התביעות והנזקים עד גובה ההשתתפות העצמית, בעוד שמאי התאגיד יוכל לסייע בהקטנת הנזקים אל מתחת לגובה ההשתתפות העצמית כדי שתקציב התאגיד לא יכולה בתשלום דמי השתתפות עצמית בעת תביעות" הוסיף חיים אטקין שהוא שמאי רכוש ומקרקעין מוסמך ומומחה לנזקי רכוש וחבויות.

"זליגת כספים תהיה לתאגידים בשני נושאים עקרים, האחד, בחוסר היכולת המקצועית להתמודדות מקצועית בעת נזק ותביעת ביטוח, מה שיביא לחוסר יכולת למקסם את התמורה מהמבטח בגין הנזק, והשני אירועים בהם המבטח יקטין את הנזק וחבותו עד לגובה ההשתתפות העצמית מה שיותיר את התאגיד אחראי על תשלום ההשתתפות העצמית בעוד שמאי התאגיד יוכל למזער את הנזקים גם מתחת לגובה ההשתתפות העצמית.

תאגיד שישכיל לכלול בצוות ההיגוי והניהול שלו שמאי רכוש ומקרקעין המומחה לנזקי רכוש תביעות ביטוח ונזקי חבויות יוכל לסגור פרצות אלו ולצאת נישכר.


 
אזרחים ממלאים שקיות מים ממיכל ברחוב אוסישקין בק. מוצקין.  צילום:  חיים אטקין

מי מבטח את יצרני שעוני המים ואת מכון התקנים?

אספקת המים ברחובות הופסקה כמעט לחלוטין  |  חשבון מנופח? יש מה  |  תאגידי המים: "השלטון המקומי הוביל קמפיין שקרי ומבזה"  |  

להודעה המלאה לחץ כאן

קישורים אחרים לנזקי חבויות
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים