חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - כנס משפחת לוי | תל אביב, 28.6.2012 - ביקור משפ' שוויקי בארץ


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
דף הבית >> כנס משפחת לוי | תל אביב, 28.6.2012 - ביקור משפ' שוויקי בארץ
 
כנס משפחת לוי בתל אביב
28.6.2012- ביקור משפחת שוויקי בארץ
 
                          
שבט לוי הוא אחד מ-12 השבטים  בעם ישראל
אנו בתוך השבט הזה
 
אנחנו נצא לטיול אשר יתאר את  תולדות משפחת לוי ולמעשה את סיפור עם ישראל ,ארץ ישראל והעם היהודי במאה השנים האחרונות,ואף יותר מזה.
 
 הסיפור אינו דמיוני  ואתם מכירים ודאי תחנות שונות בדרך ואירועים שונים אשר שמענו עליהם ,ולפעמים לא ידענו שאנחנו שותפים לסיפור.
 
ירושלים מוכרת לכולנו ובתוך ירושלים-העיר העתיקה.שם, בתוך העיר העתיקה של ירושלים מתחיל הסיפור שלנו.
 
בעיר העתיקה בירושלים נולד וגדל נוח לוי-אבא שלי וכמובן של כל האחים למשפחת לוי עליהם נספר בהמשך.
 אבא  של סבא נוח שמו יצחק היה דתי מאוד.  התורכים העותמנים שלטו אז בארץ ישראל והנה הגיעו האנגלים בפיקודו של גנרל אלנבי לכבוש את הארץ מיד התורכים.
התורכים גייסו את יצחק-אבא של סבא נוח לצבא התורכי אשר לחם באנגלית. מאחר והיה דתי מאוד לא הסכים לאכול לא כשר והסתפק במעט ירקות ופירות.הוא חלה לא החזיק מעמד  ונפטר וכך נותרה סבתא מלכה לבד עם נוח הילד הקטן ונאלצה לגדל אותו לבד.
 
כדי לקיים את הילד סבתא אפתה לחם ומכרה ברחובות העיר העתיקה.ילדים היו חוטפים וגונבים ממנה לחם והיא פנתה לשוטר תורכי לבקשת עזרה.אמר לה השוטר כי על פי החוק התורכי מי שגונב לחם-אין להעניש אותו מאחר וזה מצרך קיום בסיסי.שאלה
 
 
מה לעשות והסביר לה השוטר-מכרי עוגות אלה מותרות ומי שיגנוב ייענש בחומרה וכך עשתה-ואכן פסקו הגנבות וההטרדות.
 
הילד נוח גדל והלך ללמוד בבית הספר למורים בירושלים בבית הכרם-מחזור ראשון. עם סיום לימודיו הוצע לו כתלמיד מצטיין לצאת לשליחות ללמד בקהילה יהודית בחוץ לארץ-ביון.
 
ואכן אבא נוח נסע עם סבתא מלכה ליוון ללמד את בני הקהילה עברית ושאר מקצועות הקשורים ליהדות ולעם ישראל. בעת היותו ביוון הכיר גננת צעירה גם כן בקהילה היהודית ושמה מלכה רוביסה והם נישאו.מאחר ושם אמו היה מלכה נקראה אמא רוזנה כדי להבדיל ביניהם. משפחת אמא  היתה אמידה ומבוססת ביוון ולה בתים ועסק .כך חיו ביוון ברווחה יחסית עד אשר החלו ניצני הפשיזם לעלות ביוון.
 
 עם עליית השלטון הנאצי בגרמניה והתחזקות הפשיזם ביוון הוכרז סבא נוח כאישיות לא רצויה ביוון-"פרסונה נון גרטה"-והוא נאלץ לעזוב את יוון.בינתיים נולדו ביוון יצחק האח הבכור ורבקה אחריו וכך עזב אבא את יוון מיידית ונסע למצרים שם היתה  קרובת משפחה-סרינה בן נעים ולאחר שהסדיר את ההליכים הנדרשים עבר ללבנון לביירות ואחריו אמא,סבתא מלכה והילדים יצחק ורבקה ונסעו אל היעד הבא-הקהילה היהודית בבירות-בירת לבנון.את הדרך מיוון ללבנון עשתה המשפחה באנייה.
 
גם בבירות עסק סבא נוח בהוראה במוסדות יהודיים-תלמוד תורה ובי"ס אליאנס היוקרתי.  החיים היו נוחים מאוד וזכורים הסיפורים על בית גדול ומרווח עם עוזרים ומשרתים ומעמד נכבד של סבא נוח בקהילה.בביירות נוצרו קשרי ידידות עם יוסף סנה אשר היה בעל מלון במקום, בינתיים כזכור הנאצים החלו במלחמה ובכיבוש ארצות אירופה והגיעו גם ליוון.המשפחה של אמא רוזנה נשלחה כולה לאושוויץ ולא שרדה למעט אח אחד-אברהם אשר היה עובד כפיה והצליח לשרוד ובתום המלחמה חזר ליוון.
 
נחזור לביירות-כאן נולדו שני אחים נוספים למשפחת לוי-אהובה ושם טוב.
 
בינתיים התגבר המאבק הלאומי בארץ ישראל  בין הערבים והיהודים והכל תחת שלטון המנדט הבריטי אשר סילק את התורכים מארץ ישראל.
 
אבא נוח אשר כל פעילותו היתה בדגל הציונות והיהדות החליט כי יש לעזוב את לבנון ולחזור הביתה-לירושלים . כזכור השלטון בארץ היה בריטי והכניסה לארץ היתה אסורה.השגת אישור כניסה היה מסובך ובמכסות מדודות.אבא תאם את הנסיעה עם יוסף סנה אשר היה בעל מלון בחיפה לארח את המשפחה עם הגעתה לארץ ולסייע בהברחתה.
 
המשפחה אשר מנתה כבר שבע   נפשות-אבא,אמא,סבתא וארבעה ילדים-הועמסה על משאית אשר כוסתה ערמות חציר ותוצרת חקלאית  בלבנון וכך תוכננה הברחת הגבול מלבנון לישראל.
 
ואכן התכנית הצליחה והמשפחה הגיעה לארץ-אל המלון בחיפה שם הוסתרה בימים הראשונים ולאט לאט יצאו בני המשפחה ונטמעו בקהילה.משם עברה המשפחה אל הישוב עטרות ליד ירושלים.שוב-אבא המורה והמחנך של הישוב החלוצי בארץ.
 
אך עדין לא באנו אל המנוחה והנחלה. הערבים בעיקר מכיוון רמאללה אשר היו קודם שכנים טובים ושותפים החלו בפעולות עוינות,ירי ופגיעה בישוב ובנוסעים בדרך.
 
                                           
אמא היתה רצה אל באר המים תחת צליפות להביא מים הביתה,והמשאיות המביאות אספקה לישוב ספגו אבדות.
 
יוסי האח הגדול ממני ואני נולדנו אז בעטרות,ולמעשה בבית החולים הדסה בהר הצופים. בגלל הצליפות של הערבים אמא נסעה לבית החולים בחסות משוריין בריטי.
סיפור תאריך הולדתי מעניין לכשעצמו.בעת הגיעי לבגרות נשאלתי במשרד הפנים לתאריך לידתי והצהרתי-חג הסוכות-ואז נרשם יום 15/10 כיום הולדתי אשר חל באותה שנה בסוכות ..
 
לימים, כאשר שוחרר הר הצופים בשנת 1967קיבלתי תעודת לידה מקורית ובה תאריך הולדתי הרשמי-22/9 וכך יש לי 2 ימי הולדת...
 
נחזור לעטרות. עם החמרת המצב החליטה הנהגת המדינה הזמנית/הפלמח כי יש לפנות את הילדים והנשים מעטרות וכן פינו אותנו לאזור ליפתה –בכניסה לירושלים ממערב.בעטרות נשארו האח הגדול יצחק וסבא נוח  יחד עם שאר הגברים בנסיון להחזיק במקום.יצחק עסק בעיקר באיתות והיה עולה אל המגדל לקבל אותות ולאותת לירושלים ולנווה יעקב הסמוכה.בשלב מסוים הוחלט כי אין אפשרות להחזיק בישוב המבודד ועטרות פונתה לאחר חיסול משק החי ומילכוד הבתים.
נווה יעקב הסמוכה לא אורגנה לפינוי ובסופו של דבר נפלה ורשמה אבדות רבות.
 
לאחר שהות לא ארוכה בליפתה הועברה המשפחה ליפו ושוכנה בבית ערבי אשר ננטש על ידי יושביו.
 
כאן שהינו פרק זמן וסבא נוח חיפש מקום עבודה בהוראה וחינוך וכך הגענו אל המעברה בפרדס רוזנבלום-במקום אשר לימים התפתח לישוב הגדול גבעת שמואל.
 
                                       
אבא היה מורה במקום וכן עסק בהוראת עברית , וקיים חוג לתנ"ך.המשפחה גרה בצריף בחדר אחד גדול-תקופה מיוחדת.לימים רכש אבא בית בגבעת שמואל ובו גדלנו וכאן נולדה האחות הקטנה רחל.
 
בגבעת שמואל הגיעה המשפחה לתחנה של קבע ,כאן גדלנו ועברנו עלינו ימי הילדות הנערות והבגרות ומכאן יצאנו לדרכנו –אנו האחים והאחיות לבית לוי.
 
 
חמישה מתוכנו האחים  למדנו את נושא ההוראה והחינוך-יצחק,רבקה,אהובה,אנוכי ורחל.יוסי למד רפואה ושם-טוב-כימיה.
 
וכאן אנו היום על בנינו,בנותינו,חתננו וכלותינו,נכדינו,פרוסים בכל חלקי הארץ-בצפון ובדרום וכן בקצווי עולם.
 
ומכאן ממשיכה השושלת ואתם הצעירים שבינינו נושאים את הלפיד להמשך הדרך.
 
 
היו ברוכים ונתראה בשמחות

 
 
 
אני מעביר אליכם את סיפור המשפחה.אם יש  לכם הערות,הארות,תוספות,הרחבות והשלמות-נא העבירו אלי –להשלמת הסיפור. 
רפי לוי
 
 

רפי בכנס, מעביר את הסיפור לדורות הבאים

סרטונים ותמונות מהמפגש
 הערוץ של אהובה שוויקי ביוטיוב   http://www.youtube.com/user/ahuvashweiki

כיצד היא מציירת את התמונות הנפלאות שנתנה לנו. כנס משפחת לוי בתל אביב, יוני 2012- בעת ביקורה של כל משפחת שווקי, ההורים הבנים הנכדות והנכדים

 

מוזמנים להגיב ולשתף תמונות... ולשמור כל קשר 


טקס חנוכת אתר מתחם טניס שולחן (פינג פונג ) לזכרו של יקיר הקירייה, ע"ש מיכאל אטקין ז"ל שנחנך במעמד ראש העיר בגינת סביון 

 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים